Nawozy mineralne
– Azotowe: saletra amonowa, mocznik, saletrzak 27,
– Fosforowe: superfosfad, polidap
– Potasowe: saletra potasowa, sól potasowa
– Nawozy wieloskładnikowe: Polifoski,
– Wapno nawozowe: np. Polcalc
Jeśli szukasz nawozów azotowych, to mamy dla Ciebie trzy produkty: saletrę amonową, mocznik oraz saletrzak 27. Saletra amonowa to nawóz o wysokiej zawartości azotu, który zapewnia roślinom niezbędny składnik do wzrostu. Mocznik to kolejny nawóz azotowy, który charakteryzuje się wysoką zawartością azotu, ale w przeciwieństwie do saletry amonowej, uwalnia się wolniej, co wpływa na dłuższe działanie nawozu. Saletrzak 27 to nawóz, który zawiera azot w formie amonowej oraz saletrzanej, co pozwala na stopniowe uwalnianie składników odżywczych dla roślin.
Jeśli chodzi o nawozy fosforowe, oferujemy superfosfat oraz polidap. Superfosfat to nawóz, który zawiera fosfor w formie łatwo przyswajalnej dla roślin. Polidap natomiast to nawóz o podobnym składzie, ale dodatkowo zawiera też azot i potas.
W naszej ofercie znajdziesz też nawozy potasowe, takie jak saletrę potasową oraz sól potasową. Saletra potasowa to nawóz, który zawiera dużą ilość potasu, a także azotu, co pozwala na optymalne nawożenie roślin. Sól potasowa to nawóz o wysokiej zawartości potasu, który wpływa pozytywnie na rozwój korzeni, co z kolei przekłada się na wzrost i plonowanie roślin.
Nasza oferta obejmuje również nawozy wieloskładnikowe, takie jak Polifoski. To nawozy, które zawierają różne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez czy żelazo, co pozwala na optymalne nawożenie roślin.
Oprócz tego oferujemy wapno nawozowe, np. Polcalc. Wapno to niezbędny składnik dla roślin, który wpływa na ich wzrost i rozwój, a także na poprawę jakości gleby.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i wyboru nawozów, które najlepiej odpowiadają potrzebom Twoich roślin. Nasze produkty charakteryzują się wysoką jakością oraz skutecznością działania.
- Azotowe
- Fosforowe
- Potasowe
- Wieloskładnikowe
- Wolno działające
- Specjalistyczne
- Chelatowe
- Do opryskiwania roślin
Nawozy azotowe (saletra amonowa, mocznik, saletrzak) należy stosować wiosną, nigdy jesienią, ponieważ azot jest wypłukiwany do głębszych warstw gleby, łatwo też ulatnia się do atmosfery. Straty azotu są większe na glebach zasadowych i świeżo zwapnowanych (azot ulatnia się w postaci amoniaku) i na piaszczystych, słabo wiążących składniki pokarmowe.
Nawozy fosforowe (superfosfat) nie są wymywane z gleby i słabo przemieszczają się w głąb ziemi. Lepiej więc podzielić wymaganą dawkę na dwie części i jedną przekopać z ziemią jesienią, a drugą wymieszać z wierzchnią warstwą wiosną. Można to robić co trzy-cztery lata, ale ponieważ fosfor z czasem tworzy w glebie związki nieprzyswajalne dla roślin (fosforany żelaza i glinu w kwaśnych, a fosforany wapnia w zasadowych), lepiej nawozić mniejszymi dawkami, ale co roku.
Nawozy potasowe (saletra potasowa) stosuje się przed siewem, ale czasami – zwłaszcza na ciężkich glebach – jesienią. Potas jest sorbowany przez glebę i pozostaje w niej do dyspozycji roślin, a chlor (który może być szkodliwy dla roślin) jest wypłukiwany do głębszych warstw. Nawozy te należy wymieszać z glebą, aby zbyt duże stężenie potasu nie utrudniało kiełkowania i rozwoju młodych roślin. Jego nadmiar może doprowadzić do zmniejszenia zawartości w glebie przyswajalnego wapnia i magnezu.
Nawozy wieloskładnikowe to nawozy uniwersalne przeznaczone dla wszystkich roślin są wygodne do stosowania w ogrodach, bo zawierają nie tylko podstawowe składniki pokarmowe, ale i tak zwane mikroelementy, które występują w podłożu w niewielkich ilościach, są niezbędnym warunkiem dobrego rozwoju roślin. Stosuje się je wczesną wiosną i powtórnie w drugiej połowie czerwca. Większość nawozów wieloskładnikowych jest granulowana, są też nawozy płynne – można nimi, po odpowiednim rozcieńczeniu, podlewać lub opryskiwać rośliny, gdyż nawozy te są pobierane nie tylko przez korzenie, ale też przez liście.
Bardzo wygodną formą nawożenia jest stosowanie tak zwanych nawozów wolno działających (Dendrowit, Osmocote, Planton Cote, Pokon Season Comfort, Plantacote, Sierrablen.), które wystarczy dodać do ziemi raz w sezonie – wiosną, a zawarte w nich składniki stopniowo uwalniają się, przenikają do gleby i są pobierane przez rośliny, zasilając je. Dzięki stosowanym otoczkom związki chemiczne nie mają bezpośredniego kontaktu z korzeniami roślin, a do gleby przedostają się powoli – roślinom nie grozi więc przenawożenie. Nawozami wolno działającymi można nawozić wszystkie rośliny.
Skład nawozów specjalistycznych opracowany został dla konkretnych roślin lub grup roślin. Na przykład rośliny, których ozdobą mają być piękne i liczne kwiaty potrzebują dużo fosforu i potasu, te, których ozdobą są liście (na przykład trawa) – potrzebują szczególnie dużo azotu, a różaneczniki i azalie, które lubią kwaśną glebę – związków, które będą ją zakwaszały. Potrzeby te zostały uwzględnione przy opracowywaniu nawozów specjalistycznych, nic zatem dziwnego, że zasilane nimi rośliny bardzo dobrze rosną.
W sklepach można kupić nawozy dla: azalii i różaneczników, hortensji, róż, pelargonii, powojników, surfinii, trawników, roślin iglastych, kwiatów balkonowych, kwiatów ogrodowych, roślin żywopłotowych, oraz borówek amerykańskich, truskawek i poziomek, drzew i krzewów owocowych. Niektóre z odżywek poza nawozami mineralnymi zawierają substancje organiczne, przyśpieszające wzrost roślin. Nawozy specjalistyczne mogą być granulowane lub płynne, należy je stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Czasami mimo regularnego nawożenia roślin obserwujemy na nich oznaki niedoboru minerałów. Dzieje się tak zwłaszcza po wapnowaniu gleby. Gdy jej pH staje się zbyt wysokie, wytrącają się związki nierozpuszczalne w wodzie – żelazo, mangan, miedź czy cynk stają się niedostępne dla roślin. Im bardziej zasadowa jest gleba (pH powyżej 7,0), tym bardziej spada dostępność tych pierwiastków. Kolejną przyczyną niedoboru żelaza w roślinach może być brak światła lub niedotlenienie strefy korzeniowej. Ratunkiem może być tu zastosowanie nawozów chelatowych.
Na rynku są nawozy mineralne wieloskładnikowe przeznaczone nie tylko do pobierania przez korzenie, ale też – po rozpuszczeniu w wodzie – do opryskiwania roślin. Szybko poprawiają kondycję roślin, bo substancje odżywcze są wchłaniane bezpośrednio przez liście. Są zalecane szczególnie przy niedoborze żelaza, miedzi, cynku i manganu, co objawia się chlorozą, czyli żółknięciem liści.
Oferujemy również usługę ważenia do 60 ton